Висота над рівнем моря
Висота́ над рі́внем мо́ря, абсол́ютна висотá, альтиту́да — висота якої-небудь точки над рівнем моря (середнім рівнем поверхні океану), тобто над поверхнею геоїда; відлічується по прямовисній лінії, що проходить через цю точку. Перевищення однієї точки над іншою незалежно від прийнятого нуля називається відносною висотою.
В Україні відраховується за Балтійською системою висот від Кронштадтського футштока. Слід мати на увазі, що положення рівня води в різних океанах і морях різна, тому існують різні системи відліку (в Європі від рівня Середземного моря, у Східній Азії від рівня Тихого океану).[1] Абсолютну висоту точки на поверхні Землі або в шахті одержують за допомогою нівелювання (геометричного, тригонометричного, барометричного), спеціальних вимірювань з використанням супутникових навігаційних систем (GPS), висотної з'єднувальної зйомки та інших. Абсолютна висота, виражена числом, називається абсолютною відміткою. Рівневі поверхні, проведені на різних висотах, не паралельні між собою, і, залежно від способу обчислення непаралельності при визначенні висоти точки, розрізнюють абсолютні висоти:
- ортометричні,
- нормальні,
- наближені,
- динамічні, що визначаються при вирішенні спеціальних задач.
Зміст
1 Наближена абсолютна висота
2 Див. також
3 Примітки
4 Література
Наближена абсолютна висота |
Наближена абсолютна висота — відстань від даної точки до середньої рівневої поверхні, визначена без врахування реального гравітаційного поля Землі. На середній рівневій поверхні наближені абсолютні висоти дорівнюють висотам ортометричним і нормальним.
Див. також |
Вікідані мають властивість P2044:висота над рівнем моря (використання) |
- Відносна висота
- Баричний ступінь
Примітки |
↑ Будз М. Д. Короткий термінологічний словник-довідник з фізичної географії материків і океанів. — Рівне: Міжнародний економіко-гуманітарний університет, 2006. — 80 с.
Література |
Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
|