Ефір (фізика)
Ефір або Етер (дав.-гр. αιθηρ) — гіпотетичне середовище, матеріал, через який протягом XIX століття, науковці пояснювали розповсюджування електромагнітних хвиль і поля тяжіння.
Зміст
1 Ефір у Стародавній Греції
2 Механічний ефір
3 Електромагнітний ефір
4 Експериментальна перевірка
5 Ефір та теорія відносності
6 Сучасні тенденції та перспективи
7 Слово «ефір» у повсякденній мові
8 Див. також
9 Література
10 Примітки
Ефір у Стародавній Греції |
Ідея ефіру, як легкої субстанції, що формує всесвіт, була введена в античну європейську думку Демокрітом (460—370 рр. до н. е.). Так, через повітря Демокріт означив субстанцію всесвіту, вважаючи її легкою, оскільки вона всепрониклива, на відміну від важкої субстанції — землі. За Демокрітом, серед складових ефіру є амери (невимірювані) і атоми (нероздільні); зокрема, атоми є ненароджувані і незнищенні, вони не можуть бути зруйновані і повинні асоціюватись з геометричною субстанцією. Ці атоми мають геометричні форми в яких є опуклості і угнутості. Відомо, що Демокріт багато мандрував світом, зокрема тривалий час жив в Єгипті та Індії. Тому такі його погляди на будову природи могли бути запозичені у єгипетських і, особливо, індійських мудреців, оскільки тут ми бачимо цілковитий збіг із ведичною фізикою. Погляди Демокріта підтримав Епікур (342—270 рр. до н. е.). Рукописи 4-го сторіччя н. е. розповідають, що епікупрейські знання підхопив римський мислитель 1-го сторіччя до н. е. Тіт Лукрецій Кар, який виклав ці погляди в своїй книзі «Про природу речей» («De rerum nature»).
Механічний ефір |
Християн Гюйгенс, мабуть, був першим серед дослідників 17-го сторіччя, хто повернувся до демокрітової ідеї ефіру.
У 1690 році він інтерпретував світло як хвильове явище і запропонував ефір як пружне середовище, у якому ці хвилі розповсюджуються. Подібно до того, як повітря є середовищем для розповсюдження звуку. Згідно з цими уявленнями, ефір пронизував як міжпланетний простір, так і тверді тіла та рідини. Через нього поширювалось не лише світло, а й теплове випромінювання.
Слабким місцем концепції механічного ефіру була очевидна суперечність: середовище мало бути досить щільним для розповсюдження хвиль і одночасно досить розрідженим, щоб не чинити опору тілам, які рухаються у безповітряному просторі. Ця суперечність стала ще очевиднішою, коли стало зрозуміло, що світлова хвиля, на відміну від звуку, є не поздовжньою, а поперечною. Поперечні хвилі не можуть розповсюджуватися в газах і рідинах, а лише в твердих тілах. Отже, механічний ефір мав мати властивості твердого тіла і разом з тим пронизувати всі тіла, не створюючи опору їхньому рухові. Це давало багатьом дослідникам привід піддавати сумніву не лише гіпотезу про існування механічного ефіру, а й пов'язану на той час з ним хвильову теорію світла.
Електромагнітний ефір |
З відкриттям Джеймсом Клерком Максвеллом рівнянь, що описують динаміку електромагнітного поля, була розвинена і отримала експериментальне підтвердження електромагнітна теорія світла: було встановлено, що світло — це електромагнітні, а не механічні хвилі. Отже, відпала потреба в гіпотезі про механічний ефір.
Згідно з рівнянями Максвелла, електромагнітна хвиля поширюється (у вакуумі) з фіксованою швидкістю cdisplaystyle c. З погляду Ньютонівської механіки, ця умова не може бути виконана одночасно в усіх інерційних системах: якщо в одній з інерційних систем швидкість світла дорівнює cdisplaystyle c то іншій системі, яка рухається відносно першої, ця швидкість, відповідно до галілеївського закону додавання швидкостей, буде іншою. Щоб розв'язати цю проблему було запропоновано гіпотезу про існування електромагнітного ефіру — середовища, через яке поширюється електромагнітна взаємодія. Припускалося, що лише в системі відліку, яка перебуває в спокої відносно цього середовища, справедливі рівняння Максвелла і швидкість світла дорівнює фіксованій величині cdisplaystyle c. В інших системах відліку, які рухаються відносно ефіру, швидкість світла мала б відрізнятись від cdisplaystyle c.
Експериментальна перевірка |
Оскільки Земля рухається навколо Сонця (а Сонце, у свою чергу, рухається навколо центру Галактики), то на Землі мав би відчуватись «ефірний вітер»: швидкість світла мала б залежати від напрямку розповсюдження світлового променя.
Щоб виміряти швидкість «ефірного вітру» і таким чином перевірити гіпотезу про існування ефіру було проведено дослід Майкельсона-Морлі. Результат виявився негативним: швидкість «ефірного вітру» виявилася нульовою. Швидкість світла виявилася з великою точністю однаковою в усіх напрямках. Пізніше цей результат було підтверджено іншими дослідами, хоча треба зазначити, що при врахуванні поправок, вищих за другий порядок (така була точність в досліді Майкельсона-Морлі), дослідники натрапляють на нові явища.
Таким чином виявилося, що гіпотеза про існування електромагнітного ефіру, а отже й гіпотеза про існування пов'язаної з ним «абсолютної» системи координат, не узгоджується з експериментом (з точністю до ефектів другого порядку).
Ефір та теорія відносності |
Спеціальна теорія відносності Альберта Ейнштейна заперечила гіпотезу про існування ефіру. Теорія Ейнштейна базується на постулатах про однаковість швидкості світла в усіх інерційних системах відліку і повну рівноправність цих систем. Гіпотеза про поширення світла в середовищі — ефірі — суперечить цим постулатам, оскільки з цим середовищем можна було б пов'язати особливу, нерівноправну з іншими систему відліку.
Усі наявні на сьогодні експериментальні дані повністю підтверджують висновки спеціальної теорії відносності.
Із погляду сучасної фізики, електромагнітні хвилі, зокрема, світло, можуть поширюватись у вакуумі, не потребуючи ніякого середовища для свого розповсюдження. Гіпотеза ефіру, у тому вигляді, в якому вона існувала наприкінці XIX — початку XX століття, не відповідає реаліям сучасної науки. Натомість новітні гіпотези щодо квантового ефіру і його збігом з абстрактним поняттям фізичного вакууму, привертають до себе все більший інтерес фізиків і філософів науки. Проблеми ефіру досліджував американський фізик Дейтон Кларенс Міллер[1].
Сучасні тенденції та перспективи |
В історії фізики не раз траплялось, що колись відкинуті гіпотези знову повертались у науковий вжиток у докорінно зміненому вигляді. Не виключено, й гіпотеза ефіру може пройти цей шлях.
Хоча сучасна фізика не потребує гіпотези ефіру для пояснення відомих явищ, вона не заперечує його появи в тому чи іншому вигляді в неканонічних теоріях простору-часу. Такий ефір може, внаслідок певної взаємодії зі звичайною матерією, призводити до незначних (за межами чутливості сучасних експериментів) відхилень від спеціальної теорії відносності. Такі теорії розробляються в сучасній фізиці. Посилання на відповідні публікації з цього питання можна знайти у базі даних SLAC Spires Database.
На сьогодні жодна з таких теорій не отримала експериментального підтвердження, хоча не виключена поява таких підтверджень у майбутньому.
Слово «ефір» у повсякденній мові |
Гіпотеза про ефір, як середовище, через яке поширюються радіохвилі, залишила свій слід у повсякденній мові. Саме звідси беруть свій початок вислови «в ефірі Новини», «прямий ефір», «вийти в ефір», Ethernet (ефір + net) тощо.
Див. також |
- Гіпотеза захоплення ефіру
Література |
- Christiaan Huygens: Abhandlung über das Licht (Tractatus de lumini), Deutsch, Thun, 1996, ISBN 3-8171-3020-1 <Repr. d. Ausg. 1690>
- Johann Friedrich Radinger: Der Äther und das Licht, Gerold, Wien, 1901
- Banesh Hoffman, Relativity and Its Roots (Freeman, New York, 1983).
- Michael Janssen, 19th Century Ether Theory, Einstein for Everyone course at UMN (2001).
- Isaac Newton, Opticks (1704). Republished 1952 (Dover: New York), with commentary by Bernard Cohen, Albert Einstein, and Edmund Whittaker.
- Tipler, Paul; Llewellyn, Ralph, Modern Physics" (4th ed.), W. H. Freeman, 2002, ISBN 0-7167-4345-0
- J. Larmour, «A Dynamical Theory of the Luminiferous Medium». Transactions of the Royal Society, 1885-86.
- Albert Einstein, «Ether and the Theory of Relativity», republished in Sidelights on Relativity (Dover, NY, 1922)
- И. В. Терентьев, История эфира, Москва: ФАЗИС, 1999 г. 176 стр. ISBN 5-7036-0054-5. Рецензия на эту книгу.
- Э. Уиттекер, История теории эфира и электричества, Издательство: Регулярная и хаотическая динамика, 2001 г. 512 стр. ISBN 5-93972-070-6.
- D.C.Miller, «Ether drift experiments of Mount Wilson solar observatory», Phys.Rev.,19,407-408(1922).
- D.C.Miller, «Ether drift experiment of Mount Wilson», Proc.Nat.Acad.Amer.,11,306-314(1925).
- D.C.Miller, «Significance of the ether-drift experiments of 1925 at Mount Wilson», Science,68,No.1635,433-443(1926)
- A.A.Michelson, F.G.Pease and F.Pearson, «Repetition of the Michelson-Morley experiment», J.Optical Soc.Amer.Rev.Sci.Instr.,18,No.3,181-182(1929).
- Yu.M.Galaev, «Etheral wind in experience of millimetric radiowaves propagation», in: Spacetime and Substance,2,No.5(10), Research and Technological Institute of Transcription, Translation, and Replication, Kharkov(2001), pp.211-225.
16 L.P.Khoroshun, «General Dynamic Equations of Electromagnetomechanics for Dielectrics and Piezoelectrics», International Applied Mechanics, Vol.42,No.4,407-420(2006).
Примітки |
↑ Д. К. Миллер. Эфирный ветер. Доклад, прочитанный в Вашингтонской академии наук. (1925 г.) // Успехи физических наук. 1925. Т.5. С.177—185.;
Proc. Nat. Ас. of Washington. 1925. Vol II. Р. 307. Російський переклад з англ. Сергія Вавілова.