Вага
Вага́ — сила, з якою тіло діє на горизонтальну опору або на вертикальний підвіс. У гравітаційному полі Землі можна вважати з деяким наближенням, що вага тіла зв'язана з його масою співвідношенням F=mgdisplaystyle F=mg, де Fdisplaystyle F — сила тяжіння(вага), gdisplaystyle g — стала прискорення вільного падіння на Землі, а mdisplaystyle m — маса тіла. Силу, з якою тіло внаслідок притягання його Землею тисне на опору або розтягує підвіс, називають вагою тіла.
1 Залежність ваги від прискорення
2 Вимірювання
3 Див. також
4 Література- Ваги
- Невагомість
- Маса
- Гравітація
- Насипна вага
Федорченко А.М. (1975). Теоретична механіка. Київ: Вища школа. , 516 с.
Ландау Л.Д., Лившиц Е.М. (1974). Теоретическая физика. т. II. Теория поля. Москва: Наука.- О. П. Сук, В. А. Базакуца «Фізичні величини та одиниці». ([1])
Як будь-яка сила, вага в системі СІ вимірюється в ньютонах, в системі СГС — в динах. Однак в багатьох областях техніки ще збереглося використання кілограм-сили. Вага вимірюється також у позасистемних одиницях — фунтах, унціях, гранах. Оскільки ці історичні одиниці встановилися давно, вони застосовуються однаковою мірою як до маси так і ваги.
Зміст
Залежність ваги від прискорення |
Вага також залежить від стану руху тіла, від його прискорення. При русі тіла з прискоренням відносно Землі вага змінюється. Під час вільного падіння, руху з прискоренням рівним прискоренню тяжіння Землі вага дорівнює нулю, стан невагомості. Під час рівномірного руху по опуклій чи вігнутій поверхні вага зменшується (чи збільшується) на величину відповідної доцентрової сили. Наприклад, у ліфті, що рушає вгору, вага тіла збільшується на величину прискорення ліфта, а у ліфті, який спускається додолу, вага тіла зменшується на величину прискорення.
Відповідно, вага залежить від значення прискорення вільного падіння. Коливання прискорення вільного падіння в межах Землі невелике, але на інших небесних тілах, вага тіла з однаковою масою може сильно змінюватися. Наприклад, на Місяці вага тіл зменшується приблизно в шість разів.
Вага тіла, зануреного в рідину, зменшується на вагу витісненої рідини (закон Архімеда).
Вимірювання |
Для вимірювання ваги використовуються ваги або терези. Ці прилади вимірюють безпосередньо вагу. Якщо потрібно визначити масу тіла, то її треба перерахувати із значення ваги.
Див. також |
Література |
Це незавершена стаття з фізики. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |