Сербія































































Республіка Сербія
Република Србија
Republika Srbija






Прапор Герб

Гімн: Боже правде
Боже правди



Розташування Сербії


Столиця

Белград
44°48′ пн. ш. 20°28′ сх. д.country H G O
Найбільше місто
столиця

Офіційні мови

Сербська мова

Форма правління

парламентська республіка
 - Президент

Александар Вучич
 - Прем'єр-міністр

Ана Брнабіч
Розбудова держави
 
 - Формування держави
VIII століття 
 - Незалежність
1180 
 - Утворення королівства
1077 
 - Утворення імперії
1346 
 - Незалежність від Османської імперії
1878 
 - Поділ Сербії і Чорногорії
5 червня 2006 

Площа
 - Загалом
88 361 км² (111)
 - Внутр. води
0,13 %

Населення
 - оцінка 2017 

7 040 272 осіб(без урахування Косово)[1] (104)
 - Густота
91 осіб/км² (121)

ВВП (ПКС)
2018 р., оцінка
 - Повний

$112 млрд.[2] (78)
 - На душу населення
$16 063 (без урахування Косово)[2] (83)

ВВП (ном.)
2018 рік, оцінка
 - Повний

$42 млрд.[2] (86)
 - На душу населення
$6 052 (без урахування Косово)[2] (88)

ІЛР (2015)

0,776 () (66)

Валюта

сербський динар (RSD)

Часовий пояс

CET (UTC+1)

Коди ISO 3166
SRB

Домен

.rs (також використовується старий домен .yu)

Телефонний код
+381

Сербія, офіційна назва Респу́бліка Се́рбія (серб. Репу̀блика Ср̀бија; Republika Srbija) — країна в центральній частині Балканського півострова, має в своєму складі Косово і Воєводину. Межує на півночі з Угорщиною, на північному сході — з Румунією, на сході — з Болгарією, на півдні — з Македонією, на південному заході — з Албанією (тільки де-юре) та Чорногорією, на заході — з Хорватією і з Боснією та Герцеговиною. Площа 88 400 км²; столиця Белград, 9,66 млн мешканців (1990), за національністю в основному серби (близько 6,7 млн, у всьому світі понад 9 млн), далі албанці, угорці, румуни, словаки, українці (близько 45000) тощо. Рельєф: родюча долина Дунаю на півночі, гори на півдні. Розмовна й літературна мова сербів: сербський варіант сербохорватської мови, абетка — за конституцією Республіки Сербія державною мовою є саме кириличний варіант сербської мови, хоча на практиці переважає латиниця (якою до 1945 року серби не користувалися взагалі); найрозповсюдженіша релігія: православ'я.


У 2007 році Національна асамблея Сербії проголосила озброєний нейтралітет.


1 березня 2012 Сербія офіційно набула статусу кандидата в члени Євросоюзу.




Зміст





  • 1 Історія


  • 2 Політичний устрій

    • 2.1 Влада


    • 2.2 Парламент та суди


    • 2.3 Зовнішня політика


    • 2.4 Збройні сили


    • 2.5 Cтатус Косова



  • 3 Адміністративний поділ

    • 3.1 Округи



  • 4 Демографія

    • 4.1 Етнічний склад


    • 4.2 Мови


    • 4.3 Релігія


    • 4.4 Міста


    • 4.5 Культура


    • 4.6 Література


    • 4.7 Україно-сербські відносини


    • 4.8 Свята



  • 5 Джерела та література

    • 5.1 Література



  • 6 Див. також


  • 7 Посилання


  • 8 Примітки


  • 9 Джерела


  • 10 Посилання




Історія |


Докладніше: Історія Сербії


Мапа Сербії без Республіки Косово


Сербія заселена сербами й іншими слов'янськими племенами з VI-VII століть, до кінця XII століття перебувала під владою Римської (Ромейської) імперії (Візантії), у XIII і XIV століттях — незалежна держава, з XV століття входила до складу Османської імперії і частково (з XVI століття) Священної Римської імперії. Після двох протиосманських повстань Сербія здобула у 1830 році широку автономію, а у сербсько-турецькій війні 1876—1877 — повну незалежність і стала у 1882 році королівством. У грудні 1918 року увійшла до складу Королівства сербів, хорватів і словенців, перейменованого у 1929 році на Югославію, проголошену після визволення з німецької окупації (1941—1944) у листопаді 1945 року Соціалістичною Федеративною Республікою Югославії (СФРЮ) (мова — сербо-хорватська, релігія — православ'я).


Протистояння сербів і хорватів почалося ще у межах Югославії. Під час Другої світової війни на чолі Сербії стояв маріонетковий уряд, встановлений Німеччиною; після закінчення війни Сербія знову увійшла до складу Югославії. З 1986 року Слободан Мілошевич як лідер Сербської партії і президент почав популістську кампанію за скасування статусу автономії для Косова і Воєводини. Незважаючи на жорсткий опір і бажання вийти з федерації, Сербія формально скасувала автономію Косова у вересні 1990 року Мілошевич був переобраний у грудні 1990 року, але у березні 1991 року відбулися антикомуністичні виступи і виступи проти Мілошевича в Белграді. У 1991 році почалася громадянська війна, Мілошевич висловив претензії на частину Хорватії, заселену переважно сербами, під тиском ООН у січні була підписана угода про припинення вогню. Визнання ЄС незалежних Словенії, Хорватії і Боснії та Герцеговини у 1992 році фактично скоротило територію Югославії до однієї республіки Сербія. Правонаступником Югославії була оголошена республіка Сербія і Чорногорія у квітні 1992 року, на що не погодилися США і ЄС, оскільки війна продовжувалася. У березні 1992 року і повторно у червні тисячі сербів виступали за припинення війни у Боснії і Герцеговині.


Тривалий період перебування при владі Соціалістичної партії Сербії завершився в 2000 році після бомбардувань сербських міст авіацією НАТО (1999) та введення в Косово миротворчих сил ООН. У червні 1999, згідно з резолюцією Ради Безпеки ООН № 1244, край перетворюється на протекторат ООН — Тимчасова адміністрація ООН в Косові, але як і раніше залишався офіційно частиною Сербії. Після 1999, Сербія і Югославський уряд не має контролю над територією, а в 2008 в односторонньому порядку було оголошено Республіку Косово.


У червні 2006 року, після проведеного в Чорногорії референдуму, припинив існування державний союз Сербії і Чорногорії.



Політичний устрій |


Докладніше: Парламент Сербії

Глава Сербії — Президент, обирається на п'ятирічний термін на загальних прямих виборах. Вищий орган виконавчої влади — Рада Міністрів на чолі з головою, який обирається парламентом з числа запропонованих Президентом кандидатур. Голова формує уряд, який затверджується парламентом.
Законодавчий орган — однопалатний парламент (Народна скупщина) у складі 250 депутатів, які обираються на чотирирічний термін.


28-29 жовтня 2006 року на референдумі була прийнята нова Конституція Сербії, яка замінила основний закон 1990 року.


Президент, уряд і Скупщина розташовані в Белграді.



Влада |





Ана Брнабич, перша жінка, відкрита лесбійка голова уряду Сербії.


Президент Сербії (серб. Председнік) обирається на п'ятирічний термін на загальних прямих виборах, може займати цю посаду не більше двох термінів. Згідно з Конституцією, є головнокомандуючим Збройними силами Сербії, представляє Сербію в світі, призначає послів і дипломатичних представників, пропонує Скупщині кандидатів на пост прем'єр-міністра, може розпускати Народну скупщину і накладати вето на прийняті закони. Також серед обов'язків президента оголошення надзвичайного стану, а також вручення державних нагород.


За результатами президентських виборів 2 квітня 2017 року Сербію очолив лідер Сербської прогресивної партії Александр Вучич, який набрав більше 55 % голосів.


Уряд (серб. Влада) є носієм виконавчої влади і складається з 20 членів, в тому числі прем'єр-міністра, одного або декількох віце-прем'єрів і кількох міністрів. Його склад затверджується Скупщиною Сербії більшістю голосів так само як і глава кабінету міністрів, чию кандидатуру пропонує Президент Сербії.


Згідно сербської Конституції кабінет міністрів відповідальний за визначення та проведення політики, виконання законів і їх розробку, організовує і контролює органи державної влади і т. д.



Парламент та суди |


У вересні 1990 року, під час демократичних перетворень в Югославії, була прийнята нова сербська конституція, яка заснувала однопалатний парламент — Народну скупщину (250 місць), депутати якої обираються на чотирирічний термін.


Орган конституційного нагляду — Конституційний суд, вища судова інстанція — Верховний касаційний суд, суди апеляційної інстанції — апеляційні суди, суди першої інстанції — вищі суди, нижча ланка судової системи — основні суди орган здійснює підбір кандидатур на посади суддів — Верховна рада юстиції.




Країни (позначено зеленим), які визнали Косово як незалежну країну. В даний час зовнішня політика країни характеризується прагненням вступити в ЄС, дипломатичною боротьбою проти визнання незалежності автономного краю Косово і розвитком всебічних відносин з багатьма країнами світу.



Зовнішня політика |




Сербські військові на навчаннях в Німеччині


За кордоном Сербія представлена ​​64 посольствами і 22 генеральними консульствами. На території самої Сербії розташовані 70 посольств і 5 генеральних консульств. Після розпаду Югославії Сербія успадкувала приблизно третину майна зовнішньополітичного відомства СФРЮ.


Сербія є членом таких міжнародних організацій як: ООН, Рада Європи, ОБСЄ, Інтерпол, Всесвітній банк, Партнерство заради миру, Пакт стабільності для Південно-Східної Європи, ЮНЕСКО, Всесвітня туристична організація, Всесвітній поштовий союз, Всесвітня конфедерація праці, Всесвітня митна організація, Всесвітня метеорологічна організація, Всесвітня організація охорони здоров'я і так далі.



Збройні сили |


Сербська армія складається з сухопутних військ, ВПС і ППО. Велика частина озброєння успадкована від СФРЮ і СРЮ. Періодично відбувається придбання нових зразків в незначних кількостях. З 2011 року служба в армії стала добровільною. До цього термін строкової військової служби був 6 місяців, альтернативної служби — 9 місяців. Військові витрати в 2011 році склали 2,8 % від ВВП країни.


Ще в 2006 році Сербія і НАТО підписали договір про військову співпрацю.


Сербія співпрацює з НАТО в рамках програми «Партнерство заради миру». У 2014 році сторони узгодили план індивідуального партнерства за програмою, покликаною зміцнити довіру між учасниками.



Cтатус Косова |


Докладніше: Міжнародне визнання Республіки Косово та Список дипломатичних місій Косова

Проголошення незалежності Косова відбулося в неділю 17 лютого 2008 року, шляхом одностайного кворуму Асамблеї Косова, при 109 голосах «за» та жодного «проти», за винятком 11 представників сербської меншини, які бойкотували процедуру голосування.


За станом на 1 грудня 2016 незалежність Косова визнали 114 держав із 193 (59 %), країн-членів ООН. Також, 23 з 28 (82 %) країн-членів Європейського Союзу та 24 з 28 (86 %) країн-членів НАТО, 34 з 57 (60 %) країн-членів ОІС визнають державу Косово.


Україна, на відміну від переважної більшості європейських країн і світу, не визнає державу Косово. Позиція з приводу визнання Косова залишається незмінною, а саме: базуючись на основоположних міжнародно-правових документах, Україна дотримується принципу безумовної поваги до суверенітету і територіальної цілісності всіх держав у міжнародно-визнаних кордонах. Україна вважає Косово невід'ємною частиною Сербії[3][4][5]. Серед інших, п'ять країн-членів ЄС, які не визнають край як державу: Кіпр[6][7], Греція[8], Румунія[9], Словаччина[10][11] та Іспанія[12][13].



Адміністративний поділ |


Докладніше: Адміністративний поділ Сербії


Прапор Воєводини




Автономний край Косово і Метохія


У липні 2009 року Скупщина Сербії прийняла закон про розділення країни на сім регіонів:


  • Воєводина

  • Белград

  • Західний регіон

  • Східний регіон

  • Центральний регіон

  • Південний регіон

  • Косово і Метохія.

Ці регіони сформовані як статистичні одиниці, які охоплюють територію певних округів з метою збору інформації для Республіканського інституту статистики і для органів місцевого самоврядування.



Округи |


Поряд з цим, територія Сербії поділена на 29 округів і територію міста Белград. На території автономного краю Воєводина знаходиться 7 округів, на території Косова і Метохії — 5, інші розташовуються на території центральної Сербії. Кожен округ очолюється головою округу, який відповідальний безпосередньо перед урядом Сербії. Округи діляться на кілька муніципалітетів (общин), які мають свої органи самоврядування.



Демографія |


Чисельність населення Сербії за підсумками перепису, що пройшов у жовтні 2011 року — 7 186 862, в 2002 році цей показник становив 7 498 001.




Сербська абетка


Дані про чисельність населення Сербії не включають населення Косова і Метохії і албанців півдня Сербії, які бойкотували перепис. Сербія знаходиться в гострій демографічній кризі з початку 1990-х років, коли смертність безперервно перевищила народжуваність (показник смертності на 2011 рік перевищує показник народжуваності — 14,2 і 9,3 відповідно). Сербія має один з найбільш негативних темпів зростання населення в світі, займаючи 225 місце з 233 країн.




Національний склад муніципалітетів Сербії, 2011 рік


За деякими оцінками, близько 300 000 осіб полишило Сербію в 1990-х рр., Приблизно 20 % з них мають вищу освіту. Через низьку народжуваність та еміграцію молоді країна входить в десятку країн світу з найбільшим середнім віком населення.



Етнічний склад |


Серби є найбільшою етнічною групою в Сербії, що становить 83 % від загальної чисельності населення, якщо рахувати без Косова і Метохії. Другою за чисельністю етнічною групою є угорці — 3,9 % у всій Сербії і 14,3 % населення в Воєводині. Інші меншини включають боснійців, циган, албанців, болгар, чорногорців, македонців, словаків, русинів, румунів. У Сербії проживає і значна китайська діаспора.


Сербія має найбільше число біженців в Європі.




Серби



Мови |


Офіційною мовою країни є сербська мова на кирилиці. Має загальнодержавний статус. Нарівні на регіональному та місцевому рівнях також офіційно використовуються ще 12 мов. У скупщині (парламенті) Воєводини з 2002 року офіційно можуть використовуватися (нарівні з сербською) п'ять мов: угорська, словацька, хорватська, румунська та русинська мова. У Косові і Метохії статус має також албанська.


Що стосується місцевого рівня (громада), то мова отримує там офіційний статус, якщо частка носіїв досягає певного показника. В результаті угорська мова має офіційний статус в 30 муніципалітетах Воєводини, словацька — у 13, румунська в 9, русинська в 8, хорватська в 3, чеська в 1. Лише в окремих громадах Центральної Сербії офіційний статус також мають інші мови.


Крім того, згідно з ратифікованою Сербією Європейської хартії регіональних мов, офіційний статус отримала українська мова.



Релігія |


Сербія — світська держава. Конституція і закони Сербії гарантують свободу віросповідання.


Згідно з переписом населення 2002 року, без Косова:



  • православних — 6 371 584 (85,0 % населення),


  • католиків — 410 976 (5,5 % населення),


  • мусульман — 239 658 (3,2 %),


  • протестантів — 80 837 (1,1 % населення).


Міста |


Докладніше: Список міст Сербії

У Сербії налічується 6167 населених пунктів. 24 з них є містами.


















































Белград, Новий Сад, Крагуєваць і Ниш діляться на кілька муніципалітетів. Решта міст Сербії організовані як єдина територія місцевого самоврядування.



Культура |


Докладніше: Сербська культура


Література |




Досітей Обрадович


Появу сербської писемності пов'язують з діяльністю Кирила і Мефодія. Перші пам'ятники сербської літератури датуються XI століттям, вони написані глаголицею. Уже в XII столітті з'являються тексти, написані кирилицею. В цей же період написана найдавніша з відомих книг сербською кирилицею — «Євангеліє» захумского князя Мирослава. Вона є найдавнішою і красиво ілюстрованою сербською книгою під час Середньовіччя.


За часів турецького панування серед сербів поширювалася лірична і епічна література.


У XVII столітті в сербській літературі з'явилися тенденції бароко. Під його впливом творили Андрія Змаевич, Гаврило Стефанович Венцловіч, Йован Райіч, Захарія Орфелін та ін. Досітей Обрадович був найвидатнішим діячем епохи Просвітництва, а найзнаменитішим представником класицизму став Йован Стерія Попович, хоча в його творчості були і елементи романтизму.


Значну роль в становленні сербської літератури та в розвитку раннього романтизму зіграв чорногорський князь-митрополит Петро II Петрович. Головною темою його віршів стала боротьба чорногорців і сербів проти турків-османів, а його драматична поема «Гірський вінець» проповідувала ідею об'єднання південних слов'ян.


Під час національного відродження в першій половині XIX століття Вук Караджич перевів Новий Заповіт на сербську народну мову і реформував сербську мову і орфографію. Цим було закладено основи для сербської літератури Нового часу. Відомі сербські автори XIX століття: Бранко Радічевіч, Петар Петрович Негош, Лазу Костич, Джура Якшич і Йован Змай. XX століття в сербській літературі ознаменувалось такими іменами як Іво Андрич, Ісидора Секуліч, Мілош Црнянський, Меша Селімович, Добрица Чосич, Данило Кіш, Олександр Тішма. Серед поетів відомими були: Мілан Ракич, Йован Дучіч, Десанка Максимович, Міодраг Павлович, Мирослав Антич, Бранко Мільковіч і Васко Попа.


Наприкінці XX століття і на початку XXI століття найбільш відомими авторами стали Давид Албахарі, Мілорад Павич, Момо Капор, Небойша Єврич, Горан Петрович, Світлана Велмар-Янкович, Светіслав Басара.



Україно-сербські відносини |


Докладніше: Українсько-сербські відносини, Українсько-югославські відносини, Українці в Сербії, Серби в Україні, Нова Сербія та Слов'яносербія


Сербський священик під час Відована. Це головне національне свято Сербії. У християн день присвячений святому Віту.



Свята |


  • 1 і 2 січня — Новий рік

  • 5 січня — Туціндан

  • 7 січня — Різдво

  • 14 січня — Православний Новий рік

  • 27 січня — День Святого Сави

  • 15 лютого — День державності та День сербської армії

  • Великий понеділок

  • Велика п'ятниця

  • Великдень

  • 1 і 2 травня — День праці

  • 9 травня — День Перемоги

  • 28 червня — Відовдан

  • 21 жовтня — День пам'яті жертв Другої світової війни

  • 11 листопада — День перемир'я у Першій світовій війні


Джерела та література |



  • Мартинов А. Ю. Сербія // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2012. — Т. 9 : Прил — С. — С. 537. — ISBN 978-966-00-1290-5.


Література |


  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.

  • Гнатюк В. Зносини українців з сербами. У Наук. зб. присвяченому М. Грушевському. Л. 1906;

  • Гольберг М. Півд.-слов. зв'язки «Руської Трійці». У зб. Міжслов. літ. взаємини, випуск 2. К. 1961;

  • Шевченко Ф. Серби і болгари в укр. коз. війську. У вид. Питання історії та культури слов'ян. К. 1963;

  • Білодід І. Вук Караджіч в історії укр.-серб. наук. зв'язків. К. 1965;

  • Гуць М. Сербо-хорв. народна пісня в Україні. К. 1966;

  • Гуць М. Сербо-хорв. нар. пісні в укр. перекладах (1837—1965). У вид. Слов. літературознавство і фольклористика. Випуск 5. К. 1970.


.mw-parser-output .refbeginfont-size:90%;margin-bottom:0.5em.mw-parser-output .refbegin-hanging-indents>ullist-style-type:none;margin-left:0.mw-parser-output .refbegin-hanging-indents>ul>li,.mw-parser-output .refbegin-hanging-indents>dl>ddmargin-left:0;padding-left:3.2em;text-indent:-3.2em;list-style:none.mw-parser-output .refbegin-100font-size:100%


  • Albala, Ken, ed. (2011). Food Cultures of the World Encyclopedia. Santa Barbara, California, US: ABC-CLIO. ISBN 0-313-37627-1. 


  • Ćorović, Vladimir (1941). Iсторија српског народа (Istorija srpskog naroda). Internet, 2001) (Serbian). Пројекат Растко: Библиотека српске културе; Projekat Rastko: Biblioteka srpske kulture. 


  • Ćirković, Sima M. (2004). The Serbs. Wiley-Blackwell. ISBN 0-631-20471-7. 


  • Cox, John K. (January 2002). The History of Serbia. Greenwood Publishing Group. ISBN 978-0-313-31290-8. 


  • Dragnich, Alex N. (1994). Serbia's Historical Heritage. East European Monographs. ISBN 978-0-88033-244-6. 


  • Dragnich, Alex N. (2004). Serbia Through the Ages. East European Monographs. ISBN 978-0-88033-541-6. 

  • Frucht, Richard, ed. Encyclopedia of Eastern Europe: From the Congress of Vienna to the Fall of Communism (2000) online


  • Janićijević, Jovan (1998). The cultural treasury of Serbia. IDEA. 


  • Pavlowitch, Stevan K. (2002). Serbia: The History behind the Name. London: Hurst & Company. ISBN 9781850654773. 


  • Dragoljub Zamurović; Ilja Slani; Madge Phillips-Tomašević (2002). Serbia: life and customs. ULUPUDS. 


  • National Tourism Organisation of Serbia (2004). Serbia. National Tourism Organisation of Serbia. ISBN 978-86-84643-38-6. 



Див. також |


  • Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Сербії

  • Список ссавців Сербії

  • Ізраїльсько-Сербські відносини


Посилання |



  • Сербія // Юридична енциклопедія : [в 6-ти т.] / ред. кол. Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.] — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2003. — Т. 5 : П — С. — 736 с. — ISBN 966-7492-05-2.


Примітки |




  1. PBC stats. stat.gov.rs. 2018. 


  2. абвг Serbia. International Monetary Fund. Процитовано 23 January 2018. 


  3. Петріт Селімі: "Навіть Сербія почала сприймати Косово як незалежну державу". Процитовано 2016-07-31. 


  4. МЗС України не бачить підстав для визнання Косова, Абхазії і Південної Осетії. Процитовано 2016-07-31. 


  5. Україна не визнає Косово, незважаючи на рішення суду ООН. Процитовано 2016-07-31. 


  6. FM: Cyprus will never recognize unilaterally declared independence of Kosovo - People's Daily Online. english.peopledaily.com.cn. Процитовано 2016-07-31. 


  7. WebCite query result. www.webcitation.org. Процитовано 2016-07-31. 


  8. "Recognition of Kosovo condition for Greece" - daily - - on B92.net. Процитовано 2016-07-31. 


  9. President Basescu says Romania not to recognize Kosovo independence. Процитовано 2016-07-31. 


  10. kosovotimes.net - kosovotimes Resources and Information. This website is for sale!. 2012-02-23. Процитовано 2016-07-31. 


  11. Словаччина почала визнавати загальногромадянські паспорти Косово — Подорож до Європи. tourputevka.com. Процитовано 2017-02-19. 


  12. Признать или не признавать Косово?


  13. Latin American Herald Tribune - Spain Will Not Change Position Against Kosovo Independence. www.laht.com. Процитовано 2016-07-31. 



Джерела |


  • Lins, Joseph. Servia // The Catholic Encyclopedia. Vol. 13. New York: Robert Appleton Company, 1912.


Посилання |


Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Сербія


  • Офіційний веб-сайт

  • Національна туристична організація Сербії


  • Serbia на UCB Libraries GovPubs.


  • Сербія, каталог посилань Open Directory Project


  • Serbia на BBC News.




  • Gnome-globe.svg Вікісховище :: Атлас Serbia.


  • Географічні дані про Сербія // OpenStreetMap


  • Serbia на сайті The World Factbook (англ.)












Угорщина Угорщина

Румунія Румунія

Хорватія Хорватія
Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина
Чорногорія Чорногорія

Gray compass rose.svg


Албанія Албанія (Flag of Kosovo.svg Косово)

Північна Македонія Північна Македонія

Болгарія Болгарія


П:  Портал «Сербія» П:  Портал «Географія»




Popular posts from this blog

1928 у кіно

Захаров Федір Захарович

Ель Греко