Позаземне життя
Позаземне життя — гіпотетична форма життя, що виникла й існує за межами Землі. Є предметом вивчення космічної біології і ксенобіології й одним із вигаданих об'єктів у науковій фантастиці.
Передумови |
Виникнення життя на Землі дає очевидні передумови для припущення про те, що такі ж умови могли скластися на інших планетах. Можна більш-менш визначено говорити тільки про еволюцію життя, яка нагадує земну.
Радянський астроном Йосип Шкловський обережно припускав, що сприятливі умови для виникнення життя існують на планетах, що обертаються біля холодних і достатньо стабільних зірок спектрального класу G, K, M (близьких за властивостями до Сонця). Число таких зірок у нашій Галактиці можна оцінити як 10 в степені 9.
Відкриття планет біля інших зоряних систем також побічно вказує на наявність місць у Всесвіті, сприятливих для виникнення життя в «зоні життя». Можливості сучасної астрономії не дозволяють оцінити умови життя на таких планетах, але якщо в майбутньому технічні можливості дозволять визначити, скажімо, наявність кисню в атмосфері, це стане важливим аргументом на користь доказів наявності життя за межами Землі.
Наявність на Землі форм життя, які можуть зберегти здатність до розмноження після перебування в екстремальних умовах (витримувати високі перепади температур, тиску, несприятливе середовище) дозволяє говорити про те, що життя може зародитися і зберегтися в умовах далеких від земних.
Можливий доказ існування життя поза Землею має не тільки суто теоретичне значення. Однією з поширених теорій, що пояснюють виникнення життя на Землі, є панспермія (тобто зараження кометами і метеоритами спочатку "стерильної" планети мікроорганізмами та необхідними органічними матеріалами).
Також слід взяти до уваги активне відкриття землеподібних екзопланет в "зонi населеності" тобто на такій відстані від зорі де можливе існування води в рідкому вигляді, а також життя схоже на земне.
На жаль зараз нема технологій які можуть точно установити чи є життя на конкретній екзопланеті, адже найпотужніші телескопи (такі як Кеплер, TESS, Обсерваторія Кека) можуть лише визначити масу та радіус екзопланети, тоді як склад атмосфери, точна температура і наявність життя залишаються невідомими.
Міжзоряний політ за використання рідких ракетних двигунів навіть до Альфа Центавра займе 14000-15000 років. Для цього потрібні високотехнологічні міжзоряні термоядерні кораблі такі як Дедал або ж "вітрильник" Breakthrough Starshot.
Зараз вони знаходяться на стадії проектів, тому це справа майбутнього.
Див. також |
- Виникнення життя на Землі
- Життєпридатність планети
- Життя
- НЛО
- Панспермія
- Екстремофіли
- Гіпотеза зоопарку
- ALH 84001
Посилання |
- Позаземне життя
- И. С. Шкловский. Возможна ли связь с разумными существами других планет? // Разум, Жизнь, Вселенная
- Extraterrestrial Intelligence in the Solar System: Resolving the Fermi Paradox by Robert A. Freitas Jr.
- Xenopsychology" by Robert A. Freitas Jr.
Це незавершена стаття про космос або космічний політ. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
|