Форт
Форт (фр. fort, від лат. fortis — сильний, міцний) — окреме укріплення, що складається з однієї або кількох фортифікаційних споруд відкритого або закритого типу.
З 18 до початку 20 століття форти створювалися як складова частина великої фортеці або польової укріпленої позиції. Форти відкритого типу мали 1-2 земляних вали, перед якими відривалися рови й улаштовувалися інші перешкоди. За валами розміщалися артилерійські гармати й піхота. Звичайно такі форти займали площу 4-5 га й мали 20-50 гармат з обслугою й 150–500 осіб піхоти.
Форти закритого типу спочатку (18 століття) будувалися у вигляді кам'яної багатоярусної вежі із амбразурами для гармат. Починаючи з 19 століття при будівництві фортів використовувався бетон (пізніше залізобетон) та сталеві конструкції для артилерійських веж. Почали зводитися й довгострокові форти бастіонної системи (французький форт складався з 4-5 бастіонів на 40-50 гармат). Згодом у фортах стали споруджуватися капоніри або напівкапоніри для обстрілу ровів. Із зростанням далекобійності артилерії збільшувалася дальність виносу фортів від фортечної огорожі. Якщо в 18 столітті вона становила 500–900 м, то до початку першої світової війни форти першої лінії розташовувалися вже на видаленні 6-8 км, другої лінії — 3-4 км. Досвід цієї війни показав низьку ефективність фортів, що обороняються ізольовано. Після неї у зв'язку з появою нових типів фортифікаційних споруд форти стали застосовуватися як частина укріпленого району.
Під час Німецько-радянської війни форти «Червонофлотський» і «Передовий» — колишні «Червона Гірка» і «Сірий Кінь», фортеці Кронштадт зіграли важливу роль в обороні Ленінграду. Вермахт частково використовував старі форти при обороні Кенігсберга, Кюстрина й Познані.
Література |
- Советская военная энциклопедия, т.8, 1982
Див. також |
- Оборонні споруди у межиріччі Дніпра і Сіверського Дінця в 17—18 століттях
- Ескарп
- Равелін
- Плацдарм
- Рокада
- Цитадель
- ДОТ
Посилання |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Форт |
Це незавершена стаття з військової справи. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
|