Свиня дика




?

Свиня дика
Час існування: ранній плейстоцен — сучасність


Дикий кабан — представник родини Suidae
Дикий кабан — представник родини Suidae


Охоронний статус


Status iucn3.1 LC uk.svg
Найменший ризик (МСОП 3.1)


Біологічна класифікація






















Домен:

Ядерні (Eukaryota)


Царство:

Тварини (Metazoa)


Тип:

Хордові (Chordata)


Інфратип:

Хребетні (Vertebrata)


Клас:

Ссавці (Mammalia)


Підклас:

Звірі (Theria)


Ряд:

Парнокопитні


Родина:

Свиневі (Suidae)


Рід:

Свиня (Sus)


Вид:

Свиня дика


Біноміальна назва

Sus scrofa
(Linnaeus, 1758)

Поширення дикої свині
Поширення дикої свині


Посилання
















Commons-logo.svg Вікісховище:

Sus scrofa

Wikispecies-logo.svg Віківиди:

Sus scrofa

EOL logo.svg EOL:

328663

ITIS logo.svg ITIS:

180722

IUCN logo.svg МСОП:

41775

US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI:

9823

Fossilworks:

104172

Свиня дика, або кабан дикий, дик, вепр (Sus scrofa) — один з 10 видів роду свиня (Sus) родини свиневих (Suidae) ряду Парнокопитих (Cerviformes). Є предком більшості (але не всіх) стародавніх і сучасних порід свиней, і є підстави вважати, що відбувалося незалежне одомашнення в різних частинах ареалу, в тому числі у Південно-Східній Азії, на Далекому Сході і в Малій Азії.




Зміст





  • 1 Поширення


  • 2 Опис


  • 3 Особливості біології


  • 4 Назви


  • 5 Кабан як тотем


  • 6 Хвороби


  • 7 Див. також


  • 8 Примітки


  • 9 Література


  • 10 Відео




Поширення




Мапа первісного поширення (зелений) і подальшого розширення місць проживання (синій) вепра



Heubach wild boar.jpg


Свиня дика має один з найширших ареалів серед наземних ссавців, і такий широкий сучасний ареал сформувався завдяки розселенню виду за сприяння людини (Homo sapiens). Цей вид зараз трапляється у геть дикій або здичавілій формі на всіх континентах, за винятком Антарктиди і на багатьох океанічних островах. Свиня дика була основним об'єктом полювання для мисливців із найдавніших часів і тому полювання та зміни в землекористуванні привели до фрагментації ареалу та знищення виду на Британських островах, у Скандинавії, частині Північної Африки, а також порівняно великій частині ареалу на території колишнього Радянського Союзу і в північній Японії. Свиня дика населяє області проживання від степів до широколистяних лісів, від Західної Європи до Далекого Сходу, прямуючи на південь до Північної Африки, Середземномор'я, Близького Сходу, Індії, Китаю, Японії (у тому числі острови Рюкю), Тайваню і Великих Зондських островів Південно-Східної Азії. Розширений за допомогою людини ареал охоплює середовища проживання від напівпустель до тропічних дощових лісів, включаючи очеретяні джунглі, мангрові ліси, сільськогосподарські угіддя. Діапазон поширення за висотною поясністю в Європі: від рівня моря до 2400 м у Піренеях.


В Україні вид поширений у Карпатах (до висоти 1 800 м), у лісовій і лісостеповій смугах.



Опис


Тіло кремезне, довжиною до 2 м, висота в холці до 1,1 м, вага до 450 кг, самці більші за самиць. Тіло вкрите жорсткою щетиною і зазвичай дещо тоншим хутром, але часто хутро дуже мізерне, лише хвіст злегка вкритий короткими волосками. Забарвлення від темно-сірого до чорного або коричневого. Багато особин мають бакенбарди і гриву на потилиці. Молодь смугаста. Морда видовжена, у самців виступають ікла.



Особливості біології


Дика свиня — переважно нічна і загалом всеїдна тварина. Переважну частину раціону цієї тварини становлять фрукти, насіння, коріння і бульби.


І в диких, і в здичавілих представників виду основною соціальною одиницею є самиця і її виводок. Після того, як памолодь перестає годуватися молоком, дві або більше сім'ї можуть зібратися разом. Зазвичай групи складаються з 6—20 особин, хоча великі стада до близько 100 особин були також помічені. Цей зв'язок залишається стабільним до початку наступного сезону парування, коли раніше поодинокі дорослі самці вступають до боротьби за самиць. Самці зазвичай виборюють контроль над 1–3 самицями, але іноді це число може сягати 8. Після сезону спарювання самці йдуть геть. Самиця зазвичай народжує від 4 до 8 поросят, хоча відомі випадки народження до 13 поросят.


Свиня дика — одних з найвідоміших мисливських звірів, цінний задля м'яса, шкіри, щетини та ікол.




Молоді особини свині дикої (Sus scrofa) у мисливському господарстві коло Добротвора, Кам'янка-Бузького району Львівської області



Назви




Для цього виду створено величезну кількість власних назв (перелічено за абеткою):


  • Боров — раніше для диких форм (порівняйте: Борея, бореальний, бір)

  • Вепр — переважно для великих самців диких кабанів

  • Дик — будь-яка особина дикої форми (в літописах і в Польщі — актуальна назва виду; як назва дикої форми свині наведена у словнику Б. Грінченка).

  • Кабан — самець свині (варіації за Грінченком: "кабан, ... кабанець, кабанча, кабанчик, кабанюга")

  • Кнур — некастрований свійський кабан

  • Порося — для молодих особин свійських і диких форм

  • Свиня — найчастіше для самиць свійської форми (див. Свиня свійська)

  • Хряк — те саме, що і «кнур»

Інші назви для «свині», за національною словниковою базою «Словники України» (версія 1.4): «Льо́ха, свиню́ка [свиня́ка] — розмовне, безро́га — жартівливе, ро́ха — розмовне, чечу́га — діалектне, ри́нда — діалектне; свинома́тка (свиня, що дає приплід); па́ця».



Кабан як тотем


Докладніше: Кам'яні борови









Пам'ятна монета НБУ присвячена Вепру



У Середньовіччі кабан був родовим знаком деяких європейських племен, зокрема він зустрічається на червоних стягах полабів і лужичів — слов'янських племен.



Хвороби


Однією з небезпечних хвороб для диких свиней є африканська чума. У 2015 році в Україні випадки захворювання диких свиней на цю хворобу були зафіксовані в низці областей: Київській[1] Рівненській[2], Житомирській[3] та Полтавській[4]. З метою боротьби із хворобою здійснювався відстріл тварин, причому в Київській області заплановано повний відстріл цих тварин у природі.



Див. також


  • Кабан Гоґзілла

  • Разорбек

  • Великий лісовий кабан


Примітки




  1. Африканська чума: на Київщині відбудеться повний відстріл диких кабанів у мисливських угіддях // Вісник Переяславщини. — 19.07.2015


  2. Обережно! На Рівненщині спалах африканської чуми свиней! // Голосно. — 7.07.2015


  3. Через африканську чуму в чотирьох районах Житомирської області проводять відстріл диких свиней// Житомир.info. — 14.07.2015


  4. На Полтавщині через африканську чуму свиней відстрілюватимуть диких кабанів // Вісник Кременчука. — 20.08.2015



Література


  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.


  • Ronald M. Nowak. Walker's mammals of the world. — JHU Press, 1999. — Т. 1. — С. 1054-1058. — ISBN 0801857899. (англ.)


  • Sus scrofa | ARKive (англ.)






Відео


Дикий кабан / Wild boar / Sus scrofa



Popular posts from this blog

1928 у кіно

Захаров Федір Захарович

Ель Греко