Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ангілья
Ангілья (англ. Anguilla, вимовляється [æŋɡwɪlə]) — самоврядна заморська територія Великої Британії. До складу території входять сам острів Ангілья (близько 26 км в довжину і 5 км в ширину), а також дрібні прилеглі острівці і коралові рифи, які не мають постійного населення. Це найпівнічніші острови в групі Навітряних островів у Вест-Індії.
Площа 102 км². Населення 14 764 особи (2010), мови — англійська. Столиця Валлі, територія — піщані пляжі з білого коралового піску.
Зміст
1Географія
2Природа
3Історія
4Адміністративний поділ
5Населення
6Політичний устрій
6.1Політичні партії
7Економіка
8Транспорт
9Див. також
10Примітки
11Посилання
Географія |
Карта островів Ангілья, Скраб, Дог-Айленд, Сомбреро та інших.
Найбільший і головний острів — Ангілья, площа якого 91 км². Другий за розміром — острів Скраб (7,8 км²) знаходиться зі сходу Ангільї на кількасот метрів. Третій за величиною — острів Дог (2,2 км²), лежить на відстані 13 км північно-західніше від головного острова. Найвіддаленішим є острів Сомбреро (0,4 км²). Відстань від головного острова 55 км на північний захід. Крім цих маленьких островів, до складу території входять ще близько 15 крихітних острівців. Загальна площа території — 102 км².
За декілька кілометрів на південь від головного острова знаходиться острів Сен-Мартен, розділений між Францією і Нідерландами.
Природа |
Ангілья — кораловий острів з переважно плоским рельєфом і бідними ґрунтами. Переважна рослинність острова — чагарник. Найвища точка острова — стрімчак Крокус Хілл («шафрановий пагорб»), розташований на північному узбережжі, висотою 65 м. Острів має безліч лагун з піщаними пляжами. Поблизу узбережжя острова розташовано багато дрібних рифів і острівців, як правило незаселених. Середньорічна температура +27 ° С. Найнижча температура — в грудні-лютому. Середня річна кількість опадів 89 мм. З липня по жовтень можливі урагани.
Історія |
До відкриття Америки європейцями, острів був заселений араваками, які займалися рибальством і вирощуванням бавовни і коренеплодів. Після приходу іспанців багато з араваків були захоплені ними в полон, винищені або витіснені войовничим плем'ям карибів. Іспанці, що володіли великими і багатими колоніями на материку, практично не цікавилися Ангільєю та іншими малими островами.
З 1650 острів став британською колонією. Спершу британські фермери вирощували тут бавовну і тютюн, однак ці культури приносили мало доходу. На початку XVIII століття на острові стали вирощувати цукрову тростину, для культивації і обробки якої стали завозити африканських рабів. З цього моменту населення острова стає переважно африканським, нащадки африканців в даний час складають переважну частину населення. Однак через посушливий клімат і бідні ґрунти вирощування тростини розвивалося на острові погано.
Протягом XVIII століття під час Війни за австрійську спадщину і Французької революції відбуваються сутички між англійцями і французами в районі карибських островів. У 1744 році 300 ангільцев, об'єднавшись з двома уродженцями Сент-Кітса, захопили французьку частину сусіднього острова Сінт-Мартен. Через рік французи намагалися захопити Ангілья, повторну спробу вони повторили в 1796 році, але в обох випадках були відбиті.
До початку XIX століття виробництво цукру з тростини стає нерентабельним. У 1834 році раби в Британській імперії були звільнені. Жителі острова зайнялися дрібним фермерством і рибальством. Острів втрачає своє значення через припинення вирощування там цукру.
З XVII століття і до 1960 року острів управлявся з Сент-Кітса. Острови Сент-Кіттс, Невіс, Ангілья входили в більш велику колонію «Підвітряні острови» (англ. Leeward Islands), що в англійській означає дещо іншу групу островів, ніж Підвітряні острови у французькій, німецькій, іспанській, нідерландській, російській мовах.
У 1967 році острови Сент-Кіттс, Невіс і Ангілья об'єдналися у Федерацію і отримали статус «асоційованої з Великою Британією держави» з внутрішнім самоврядуванням. Питання зовнішньої політики і оборони залишалися в компетенції Великої Британії.
30 травня 1967 року англійці напали на поліцейську дільницю і вигнали 13 поліцейських з Сент-Кітса, розквартированих в Ангілья. День 30 травня відзначається на острові як День Ангільї. Потім, 10 червня 1967 року, за рішенням тимчасового миротворчого комітету, який прийняв владу на острові, сили Ангільї в кількості 19 чоловік вторглися на Сент-Кіттс і атакували поліцейську дільницю і табір сил оборони. П'ятеро з ангільскіх інтервентів потрапило в полон[1].
6 лютого 1969 була проголошена незалежна Республіка Ангілья, після того як на референдумі за це висловилися 1739 жителів і лише 4 проголосували проти. Існували припущення, що незалежністю Ангільї хочуть скористатися ділки від грального бізнесу і судновласники, створивши там зону для грального бізнесу та використовуючи дешевий ангільскій прапор[2].
19 березня того ж року на острів висадилися британські десантники і 40 поліцейських з Лондона для відновлення порядку, вони не зустріли опору. Війська були скоро виведені, Ангілья отримала внутрішнє самоврядування, залишаючись проте формально у федерації з Сент-Кіттс і Невіс.
У 1980 році Ангілья вийшла зі складу федерації трьох островів, і з 1982 має свій уряд, губернатора і парламент. З 19 вересня 1983 року на островах Сент-Кіттс і Невіс утворилася незалежна держава «Федерація Сент-Кіттс і Невіс», в той час як Ангілья залишилася «напівзалежних державою», заморським володінням Великої Британії.
Адміністративний поділ |
Територія поділяється на 14 районів:
№
Район
Район (Анг.)
Населення,
чол. (2001)
1
Бловінґ-Пойнт
Blowing Point
779
2
Іст-Енд
East End
614
3
Джордж-Гілл
George Hill
791
4
Острів Гарбор
Island Harbour
855
5
Північний Гілл
North Hill
439
6
Північний Сайд
North Side
1 195
7
Санді Ґраунд
Sandy Ground
274
8
Санді Гілл
Sandy Hill
557
9
Південний Гілл
South Hill
1 495
10
Стоні Ґраунд
Stoney Ground
1 133
11
Фаррінґтон
The Farrington
546
12
Квартер
The Quarter
978
13
Валлі
The Valley
1 169
14
Вест Енд
West End
736
Всього
11 561
Населення |
Чисельність населення — 14 764 чоловік (оцінка на липень 2010);
Річний приріст — 2,2 %;
Народжуваність — 12,9 на 1000 (фертильність — 1,75 народжень на жінку);
Смертність — 4,4 на 1000;
Імміграція — 13,6 на 1000 (4-е місце в світі за рівнем);
Середня тривалість життя — 80,8 років (15-е місце в світі);
Етно-расовий склад: негри 90,1 %, мулати 4,6 %, білі 3,7 %, інші 1,5 % (за переписом 2001 року);
Релігії: англікани — 29 %, методисти — 23,9 %, п'ятидесятники — 7,7 %, адвентисти сьомого дня — 7,6 %, Церква Західної Індії — 7,6 %, баптисти — 7,3 % католики — 5,7 %, Свідки Єгови — 0,7 % (1,85 % в 2011 році), інші релігії (растамани, індуїсти, Плімутські брати) — 6 %, атеїсти — 4 % (за переписом 2001 року).[3]
Політичний устрій |
Заморська територія Британії. Верховна влада представлена губернатором. Глава виконавчої влади — головний міністр Виконавчої ради (уряду території), який призначається губернатором з числа обраних всенародним голосуванням членів Асамблеї (парламенту території). Асамблея складається з 11 членів (7 — обираються, 2 — входять за посадою, 2 — призначаються губернатором).
Політичні партії |
За результатами виборів у лютому 2010 року:
Об'єднаний Рух Ангільї (4 депутати в асамблеї)
Об'єднаний Фронт Ангільї (2 депутати)
Прогресивна партія Ангільї (1 депутат)
Економіка |
Село Санді Граунд
Ангілья бідна природними ресурсами, і її економіка базується на туризмі, а також на офшорному бізнесі і видобутку омарів. Сільське господарство розвинене слабо — в невеликих кількостях вирощуються цукрова тростина, тютюн і овочі, розводиться худоба. Ангілья в невеликих кількостях експортує омарів, сіль, ром. Імпорт в 11 разів перевищує за вартістю експорт. Ввозяться паливо, продукти харчування, промислова продукція, текстиль.
Транспорт |
Протяжність доріг — 150 км, з них 65 — з твердим покриттям. Є 2 невеликі гавані Роуд-Ябей і Боулінг-Пойнт і аеропорт Уоллблейк. Аеропорт не може приймати великі літаки. Транспортне сполучення з Європою і Північною Америкою здійснюється через сусідній острів Сент-Мартен. В Ангілья немає громадського транспорту, крім таксі. Рух лівосторонній. Є поромне сполучення з островом Сент-Мартен.
Див. також |
Список ссавців Ангільї
Примітки |
↑History of Anguilla. Архів оригіналу за 28 листопад 2009. Процитовано 4 березень 2013.
↑The Caribbean: Calypso Challenge Times. Friday, Aug. 18, 1967
Офшорна зона Ангілья // Митна енциклопедія : у 2 т. / І. Г. Бережнюк (відп. ред.) та ін. — Хм. : ПП Мельник А. А, 2013. — Т. 2 : М — Я. — 536 с. — ISBN 978-617-7094-10-3.
Американські Віргінські Острови • Ангілья • Антигуа і Барбуда • Аруба • Барбадос • Британські Віргінські Острови • Гаїті • Гваделупа • Гренада • Домініка • Домініканська Республіка • Зовнішні малі острови США • Кайманові Острови • Куба • Кюрасао • Мартиніка • Монтсеррат • Карибські Нідерланди • Пуерто-Рико • Сен-Бартельмі • Сен-Мартен • Сент-Вінсент і Гренадини • Сент-Кіттс і Невіс • Сент-Люсія • Сінт-Мартен • Тринідад і Тобаго • Ямайка
п
о
р
Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
Країни
Англія · Північна Ірландія · Уельс · Шотландія
Коронні володіння
Гернсі · Джерсі · Острів Мен
Заморські території
Акротирі і Декелія · Ангілья · Бермуди · Британська Антарктична Територія · Британська Територія в Індійському Океані · Британські Віргінські Острови · Гібралтар · Кайманові Острови · Монтсеррат · Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья · Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови · Піткерн · Теркс і Кайкос · Фолклендські Острови¹
¹ спірні території з Аргентиною
п
о
р
Заморські території Британської імперії
Умовні позначення: залежні території нинішньої Великої Британії виділені напівжирним шрифтом, члени Співдружності націй — курсивом, королівства Співдружності підкреслені. Втрачені до початку періоду деколонізації (1947) території виділені темно-зеленим кольором.
Європа і Середземномор'я
з 1066 Гернсі¹,²
з 1066 Джерсі¹,²
1171—1541 Лордство Ірландія
з 1346 Острів Мен¹
1541—1801 Ірландія в унії
1708—1757 Менорка
з 1713 Гібралтар
1763—1782 Менорка
1794—1796 Корсика
1798—1802 Менорка
1800—1964 Мальта³
1801—1922 Велика Британія та Ірландія
1807–1890 Гельґоланд
1809–1864 Іонічні острови
1878–1960 Кіпр
1921–1922 Південна Ірландія
1921–1937 Ірландська Вільна держава (сьогодні Ірландія)4
з 1921 Північна Ірландія
1945–1949 Окупаційна зона в Німеччині
1945–1949 Окупаційна зона в Австрії
з 1960 Акротирі і Декелія
¹ Коронні володіння британської монархії, що не входять до Великої Британії. ² В 1940–1945 під окупацією Третього Рейха. ³ Пізніше вийшла з числа королівств Співдружності, зберігши членство в ньому. 4 У 1949 вийшла зі Співдружності.
Північна Америка
1583—1907 Ньюфаундленд
1607—1776 Вірджинія
з 1619 Бермудські Острови
1620—1691 Плімутська колонія
1622—1691 Мен
1629—1691 Колонія Массачусетс-Бей
1632—1776 Меріленд
1635—1644 Сейбрук
1636—1776 Коннектикут
1636—1776 Род-Айленд
1638—1665 Нью-Гейвен
1663—1712 Кароліна
1664—1783 Нью-Йорк
1665—1686 Нью-Джерсі
1670—1870 Земля Руперта
1674—1702 Східна Джерсі
1674—1702 Західна Джерсі
1680—1686 Нью-Гемпшир
1681—1783 Пенсильванія
1686—1689 Нова Англія
1689—1783 Нью-Гемпшир
1691—1780 Массачусетс
1701—1776 Делавер
1702—1776 Нью-Джерсі
1712—1776 Північна Кароліна
1712—1776 Південна Кароліна
1713—1867 Нова Шотландія
1732—1776 Джорджія
1759—1867 Нью-Брансвік
1763—1873 Острів Принца Едварда
1763—1791 Квебек
1763—1783 Східна Флорида
1763—1783 Західна Флорида
1776 Тринадцять колоній
1791—1841 Верхня Канада
1791—1841 Нижня Канада
1815—1858 Округ Нова Каледонія
1818—1846 Колумбія/Орегон¹
1841—1867 Провінція Канади
1849—1866 Ванкувер
1853—1863 О-ви Королеви Шарлотти
1858—1866 Британська Колумбія
1859—1870 Північно-Західна територія
1862—1863 Територія Стікін
1866—1871 Ванкувер і Брит. Колумбія
1867—1931 Канадська конфедерація²
1907—1949 Домініон Ньюфаундленд
¹ Спільне володіння з США. ² Після 1931 — домініон Канада.
Латинська Америка, острови Карибського басейну та Південної Атлантики
1605—1979 Сент-Люсія
1623—1883 Сент-Кіттс
1624—1966 Барбадос
1625—1650 Острів Святого хреста
1627—1779 Сент-Вінсент
1627—1816 Підвітряні острови
1628—1883 Невіс
1632—1782 Монтсеррат
1632—1860 Антигуа
1643—1860 Острови Бей
з 1650 Ангілья
1651—1667 Суринам¹
1655—1859 Москітовий берег
1655—1962 Ямайка
з 1658 Острів Святої Єлени²
з 1666 Британські Віргінські Острови
1666—1860 Барбуда
з 1670 Кайманові Острови
1650—1973 Багамські острови
1630—1641 Острів Провіденс
1670—1689 Острови Сент-Андрес і Провіденсія
1762—1779 Гренада
1763—1778 Домініка
1763—1888 Тобаго
1775—1908 Південна Джорджія
з 1783 Монтсеррат
1783—1974 Гренада
1783—1979 Сент-Вінсент і Гренадини
1783—1978 Домініка
з 1783 Теркс і Кайкос
1797—1888 Тринідад
з 1815 Острів Вознесіння²
з 1816 Тристан-да-Кунья²
1814—1966 Брит. Гвіана (Гаяна)³
1833—1958 Навітряні острови
1833—1958 Підвітряні острови
з 1833 Фолклендські Острови4
1860—1981 Антигуа і Барбуда
1862—1981 Британський Гондурас (Беліз)
1882—1983 Сент-Кіттс і Невіс
1888—1962 Тринідад і Тобаго
з 1908 Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови4
1958—1962 Федерація Вест-Індії
¹ Крім того перебував під окупацією Великої Британії в 1795—1802 та в 1802—1815. ² Входить до складу залежної території Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья. ³ З 1970 перестала бути королівством Співдружності, зберігши членство в ньому. 4Знаходилися під окупацією Аргентини в 1982; приналежність оскаржується нею з 1816.
Африка
1661—1702 Острів Джеймс
1765—1816 Сенегамбія
1787—1961 Сьєрра-Леоне¹
1794—1976 Сейшельські острови
1795—1803 Капська колонія
1806—1910 Капська колонія
1807—1814 Мадейра
1810—1968 Маврикій¹
1810—1965 Чагос
1816—1965 Гамбія²
1834—1839 Сокотра
1843—1910 Наталь
1861—1906 Колонія Лагос
1868—1966 Басутоленд (Лесото)
1867—1957 Золотий берег (Гана)¹
1877—1881 Республіка Трансвааль
1878—1910 Волфіш-Бей
1881—1900 Протекторат Ойл-Ріверс
1882—1922 Султанат Єгипет
1884—1960 Британський Сомаліленд
1885—1895 Колонія Бечуаналенд
1885—1966 Протекторат Бечуаналенд (Ботсвана)
1887—1897 Зулуленд
1889—1924 Баротселанд
1890—1962 Уганда¹
1890—1963 Занзібар
1890—1895 Вітуленд
1891—1907 Британська Центральна Африка
1895—1920 Британська Східна Африка
1899—1956 Англо-Єгипетський Судан
1900—1914 Північна Нігерія
1900—1914 Південна Нігерія
1900—1910 Колонія Оранжевої Річки
1900—1910 Трансвааль
1902—1968 Свазіленд
1907—1964 Ньясаленд (Малаві)¹
1910—1931 Південно-Африканський Союз¹
1914—1960 Нігерія¹
1915—1931 Південно-Західна Африка³
1916—1956 Британський Тоголенд³
1922—1961 Британський Камерун³
1920—1963 Кенія¹
1922—1961 Танганьїка³
1923—1965 Південна Родезія
1924—1964 Північна Родезія (Замбія)
1953—1963 Федерація Родезії та Ньясаленду
з 1965 Британська Територія в Індійському Океані
1979—1980 Південна Родезія (Зімбабве)4
¹ Пізніше вийшла/вийшов з числа королівств Співдружності, зберігши членство в ньому. ² З 1970 перестала бути королівством Співдружності, в 2013 вийшла із Співдружності. ³ По мандату Ліги Націй. 4 В 2003 вийшла із Співдружності.
¹ Пізніше вийшла/вийшов з числа королівств Співдружності, зберігши членство в ньому. ² В 1941—1945 під окупацією Японської імперії. ³ В 1942—1945 в складі Таїланду. 4 По мандату Ліги Націй.
Австралія, Океанія і Антарктика
1788—1901 Новий Південний Уельс
1788—1901 Острів Норфолк
1803—1901 Земля Ван-Дімена / Тасманія
1807—1863 Оклендські острови
1824—1980 Нові Гебриди¹ (Вануату)
1826—1901 Західна Австралія
1829—1832 Колонія Суон-Рівер
1836—1901 Південна Австралія
з 1838 Піткерн
1839—1907 Колонія Нова Зеландія
1841—1933 Земля Вікторії
1851—1901 Колонія Вікторія
1857—1955 Кокосові острови
1859—1901 Квінсленд
1874—1970 Фіджі²
1877—1976 Британські Західно-Тихоокеанські Території
1878—1931 Острови Ашмор і Картьє
1884—1902 Британська Нова Гвінея³ (Папуа Нова Гвінея)
1888—1893 Раротонга
1888—1958 Острів Різдва²
1889—1926 Токелау
1892—1976 Острови Гілберта і Елліс³ (Кірибаті і Тувалу)
¹ Спільне володіння з Францією з 1906. ² З 1987 перестали бути королівством Співдружності, в 2006 виключені із Співдружності. ³ В 1942—1945 під окупацією Японської імперії. 4 Спільне володіння з США. 5 З 1961 територіальні претензії заморожені згідно Договору про Антарктику. 6 Под управлінням Великої Британії, Австралії та Нової Зеландії по мандату Ліги Націй.
У списки не включені території, що були окуповані Британською імперією в ході Другої світової війни.
п
о
р
Країни Північної Америки
Незалежні
Антигуа і Барбуда · Багамські Острови · Барбадос · Беліз · Гаїті · Гватемала · Гондурас · Гренада · Домініка · Домініканська Республіка · Канада · Коста-Рика · Куба · Мексика · Нікарагуа · Панама · Сальвадор · Сент-Вінсент і Гренадини · Сент-Кіттс і Невіс · Сент-Люсія · Сполучені Штати Америки · Тринідад і Тобаго · Ямайка
Залежні
Американські Віргінські Острови · Ангілья · Аруба · Бермудські Острови · Британські Віргінські Острови · Гваделупа · Ґренландія · Кайманові Острови · Карибські Нідерланди · Кліппертон · Кюрасао · Мартиніка · Монтсеррат · Навасса · Пуерто-Рико · Сен-Бартельмі · Сен-Мартен · Сінт-Мартен · Сен-П'єр і Мікелон · Теркс і Кайкос
Федір Захарович Захаров Федір Захаров, 1986 рік Народження 5 вересня 1919 ( 1919-09-05 ) Олександрівське [d] , Смоленська губернія , Російська СФРР Смерть 29 вересня 1997 ( 1997-09-29 ) (78 років) Ялта , Автономна Республіка Крим , Україна Громадянство СРСР → Україна Навчання Московське художньо-промислове училище імені М. І. Калініна (1935—1941) Московський художній інститут імені В. І. Сурикова (1943—1950) Діяльність художник Напрямок імпресіонізм Роки творчості 1950—1994 Покровитель А. Лентулов І. Чекмасов Г. Ряжський Вплив російський живопис кінця 19 — початку 20 століть Вплив на Бондар Іван Іванович Нагороди Премії Звання Захаров Федір Захарович у Вікісховищі ? У Вікіпедії є статті про інших людей з прізвищем Захаров. Федір Захарович Захаров ( 5 вересня 1919 ( 1919-09-05 ) , Олександрівське [d] , Російська СФРР — 29 вересня 1997 ( 1997-09-29 ) , Ялта , Україна ) — радянський та український художник, Заслужений діяч мистецтв УРСР (1970), народний художник УРС
Ель Греко ісп. El Greco «Портрет старого» (Автопортрет Ель Греко), бл. 1595–1600, олія на полотні При народженні Доменікос Теотокопулос Народження 1541 ( 1541 ) Крит, Венеціанська Республіка (нині Греція) Смерть 7 квітня 1614 ( 1614-04-07 ) Толедо, Іспанія Поховання Монастир Санто Домінго де Сілос [d] Національність грек Громадянство Іспанія Релігія Римо-католицька церква Жанр портретний живопис [d] , міфологічний живопис і релігійний живопис [d] Діяльність художник , скульптор , архітектор , митець Напрямок маньєризм Вплив Тіціан Твори Воскресіння [d] , Краєвид Толедо і Погребіння графа Оргаса [d] Автограф Ель Греко у Вікісховищі ? Ель Гре́ко (ісп. El Greco — грек, справжнє ім'я Доменікос Теотокопулос (грец. Δομήνικος Θεοτοκόπουλος ), *1541, Крит, Венеціанська Республіка — †7 квітня 1614, Толедо, Іспанія) — іспанський художник грецького походження. Один із представників Критської школи . Зміст 1 Походження і навчання 2 Ікони 3 Автопортрети 4 Італійський